Поредната съмнителна процедура за раздаване на пари под масата и опити за сключване на договор с предварително избрана фирма излезе наяве. Става дума за комплексното почистване на сградите и прилежащите обекти и площи на "Летище София" през следващите четири години, за което държавното дружество бе предвидило внушителните пет милиона лева. Че столичният аеропорт е голям, спор няма, но със сигурност не е чак толкова огромен, че почистването му да струва повече, отколкото на всички сгради на изпълнителната власт, взети заедно. Хигиената му излиза поне 1.25 млн. лв. на година, а лъскането на министерствата - само един милион. Но това са бели кахъри. По-важното е, че парите са щели да бъдат раздадени в пълно противоречие на закона...
....Никак не е за пренебрегване и един друг факт около хигиената на столичното летище. Ръководството му е обявило в края на февруари тази година отделен търг за доставка на санитарни материали, почистващи препарати и чували за смет, при все че тези артикули би трябвало да са част от голямата процедура за комплексно почистване с бюджет от 5 млн. лева. Каква е логиката да се плаща два пъти за едно и също, не става ясно. През миналата седмица обаче - на 4 юни, бе сключен договорът с победителя в тази надпревара - споменатата вече "Сканклийн", участник в обединението "Аеропорт Клийн". Контрактът е за 15 месеца и е на стойност 235 240 лв. без ДДС.
Същото дружество, което до 2011-а се подвизаваше с името "Скантек", е имало и още един договор с "Летище София" - едногодишен, с начална дата 16 март 2011-а, и отново за доставка на хигиенни и почистващи препарати. Договореният бюджет е бил 311 532 лв., но в средата на март 2012-а са отчетени разходи за 466 695 лева. С други думи, аеропортът е платил на частната фирма, чийто собственик е Георги Календеров, още 155 хил. лв., или 50% повече от предвиденото. При това без договорът да е бил изменян или допълван.
Шумните скандали очевидно не са нарушили практиката от столичното летище да се забърсват с лека ръка стотици хиляди левове. Сегашният конкурс, спрян от антимонополните органи, е достатъчно доказателство как става "номерът".
http://banker.bg/?Channel=2&Category=4&Article=478668