Виражи
Автор: Mad Piglet
Превод:=BgAF=Adder

Заставането зад противника с вираж или измъкването ви с по-стегнат вираж от този на противника е една от най-интересните теми за пилотите на Ил-2 и една от най-добре пазените тайни. Изненадващо идеята за правилното завиване е доста проста и е добре обяснена дори в Training-а в самата игра. Но повечето хора е и са обърнали внимание. Е, нека да видим как става.

Съшност на завиването (виража)
Виража на всеки самолет е най-стенат (с най-малък радиус) тогава когато той се извършва на така наречената Ъглова скорост. Ъгловата скорост е скоростта при която самолета може да извърши вираж с най-малък радиус. За Ла- тата и Як-вете тази скорост е около 300км/ч, ЗАПОМНЕТЕ тази скорост и следете скоростометъра непрекъснато. Чел съм в някои сайтове, че в истиския живот Ла-5 има ъглова скорост 330км/ч, но изглежда, че в Симулатора тази скорост е около 300км/ч. И така когато преследвате някой и се опитвате да застанете на опашката му и сте изтискали цялата енергия, с която разполага вашия самолет така наречения WEP (War Emegency Power)/ Boost. Опитайте се да поставите мерника на хоризонта и да подържате крен 45 градуса и да държите скоростта на 300км/ч. Така трябва да изглежда кабината:

45 градуса крен е само в началото когато скоростта ви е 300. Но когато скоростта започне да се повишава, вие ще трябва да започнете да дърпате повече за да запазите скоростта, но по тизи начин мерника ще тръгне нагоре затова ще трябва да увиличите крена. Когато скоростта достигне отново 300км/ч трябва да възтановите крена отново на 45 градуса.

НЕ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ скоростта ви да падне под 300км/ч! Наблюдавайте скоростта си през цялото време. Запомнете ако вашия опонент е добър колкото сте вие, по дисциплинирания ще победи. Ако забележите, че скоростта ви пада отпуснете малко лоста или наведете носа надолу за да наберете необходимата скорост. И Също внимавайте с насочването на носа надолу. Повечето пилоти правят само това и завършват на 50 метра от земята, кадето всяка грешка води до катастрофа. Така, че е по добре да държите мерника на хоризонта, и да накарате самолета ви да лети на едно и също ниво. Така можете да се въртите на всяка височина през цялото време.

Преди да започнем да изясняваме самата техника на завиване трябва да уточним две неща. Първото има различни техники за малки височини (под 2000м) и за големи височини (над 2000м). Повечето пъти когато се налага да водите въздучен бой на виражи сте на малки височини под 2000м. Затова повечето разяснения отговарят за височини под 2000, ако отидете по на високо този вид завиване става по- неефективен.
Второто е Вертикалния стабилизатор. В разясненията той ще се пренебрегва, можете да го използвате но много малко колкото да ви улесни. Натискането на вертикалния крайно в ляво или в дясно ще намали скоростта ви повече от колкото очаквате. Ако изобщо забравите да го използвате - добре (това се отнася само за виражи). Попадъл съм в ситуации, когато вертикалния ми е повреден и все още можех да свивам виражите си повече от противника.

Когато подържате скорост 300 самолета ви подържа най-добрата ъглова скорост и свивате виража до максимум, тази скорост също ви дава възможност да излезете от виражния бой ако видите че губите. Ако имате подходящата височина, можете да наведете носа надолу и с плавно спускане да увеличите скоростта си до 400+ и да избегнете опит за нападение. През времето когато вашия упонент завършва виража вие ще имате достатъчно дистанция за да завъртите и отново да се срещнете в насрещни кусрсове.

През цялото време трябва да се научите да контролирате скоростта си чрез крена и елеваторите, когато скоростта се увеличи, увеличавате крена и дърпате и обратно.
Предполагам знаете че самолета неможе да лети с непрекъснато включен WEP, затова нека да поговорим за WEP. Вие искате да изтискате цялата мощност от самолета. Тогава използвайте WEP, възможно най-дълго и внимавайте да не прегрее двигателя. За Ла е лесно да охлади двигателя си, просто изключете WEP и летете на 100%, При Як-а е добре да отворите радиятора като натиснете R, и след като двигателя се охлади да го затворите пак чрез R. Понякога се налага на "блъфирате" и да летите на прегрят двигател дълго време, но след това трябва да отделите достатъчно време за да го охладите отново.

Откакто започнахме да говорим за Управлението на двигателя, ние преминахме от същност (ядро) на завиването към тънкости и разяснения. Колкото повече тренирате толкова по-лесно ще ви е да използвате тези неща за които ще пише отдолу.

Техники за свиване радиуса на виража

Сега когато някои добри пилоти на Ил-2 прочетат това ще си кажат: "Каква глупост! Ако летите така ще ви убитят лесно". Може и така да е, но със сигурност ще успеете да свиете виража си повече от вашия противник.

Първото нещо което трябва да научите е управлението на Тягата на двигателя. Защо е нужно да летите на максимална тяга при положение, можете да подържате скорост 300 с 80% а дори и по-малко? Това е нужно защото излишната тяга ви позволява да дърпате повече. С 80% и скорост 300 ако дърпате продължително няма да можете да по-държате скороста, но на максимална тяга пак няма да можете, ще издържите скорост 300 по дълго време.

Второто нещо което трябва да знаете КЛАПИТЕ. Около клапите има големи противоречия. Много хора смятат че е правилно да се използват други не. Можете да използвате клапите, когато скоростта започне да се увеличава и достигне примерно 320, тогава можете да поставите задкрилките на Combat, това ще повиши вашата подемна сила и вие рязко ще свиете виража. Но това за съжеление трае твърде кратко и когато скоростта ви достигне 300 трябва да приберете клапите и дори да поутпуснете джоя.

Това е един от любимите ми номера. Когато пуснете задкрилки на Combat (ако се чувствате сигурен може да пуснете и клапи Take off). С това вашата подемна сила ще се увеличи драматично както и възможноста ви да завивате рязко. Когато гонине противник в вираж и той подържа 300км/ч, оставете вашата скорост да се качи на 320 пуснете клапи, и бързо ще скосите вашия вираж и ще доближите вашия противник. Ако той не се опита да противодейства, отново направете същото, докато не се доближите достатъчно за да стреляте. Това се получава с доста тренировка и дисциплина. Но най-важната част от този номер, е че противника вижда само как се приближавате и не знае как го постигате, и започва да си мисли какво прави грешно и да го уплаши, което от своя страна ще предизвика негови грешки, като дърпане на джойстика твърде много.

Тази техника с клапите е по-подходяща за Ла-тата за Яковете е малко по-трудно, Яка може да стане нестабилен с пускането на клапите. Погледнете тази картинка с двата кръга. При първия вираж да използвани клапи, а при втория не са използване просто подържане на скорост 300:

Тази допълнителна скорост 20км/ч се изгаря от клапите и ви дава повече подемна сила която ви позволява рязко да скосите виража и да поставите мерника върху противника. Просто не забравяйте да следите скоростта, и когато видите, че тя пада до 300 преберете клапите.

Важно нещо около задкрилките е никога да не използвате клапи Landing! Това само ще ви забави, без да ви позволи да завивате по-рязко. Но понякога някои пилоти използват ефективно задкрилки Landing за да направят U-образен завой на 180 градуса, но със скорост от 350км/ч. Но това е само за 180 градусов завой и не е от нещата които аз правя, или което ви препоръчвам да правите.

Казах, че клапите се използват предимно за Ла, то тогава какво е по-добре да използва Як-а? Всъщност следващия номер е точно за Як. Понякога клапите не стигат за да правите достатъчно стегнат вираж, и няма да можете да стягате виража си повече от противника. В този случай вие трябва да използвате Вълнообразна траектория на виража си.

Вместо да стойте на една и също ниво, правите вълни в виража отивате нагоре после надолу. Отново най-ниската ви скорост не трябва да е под 300км/ч. Това е доста по трудна техника, защото освен че трябва да коригирате движението си по хоризунтала, трябва да коригирате и по вертикала. Също тази техника е още по-трудна защото когато качвате нагоре имате нужда от допулнителна скорост, а когато слизате надолу допълнителната скорост която получавате от пикирането трябва да използвате да за дърпате повече джойстика (това е и основната идея, когато слизате надолу да скосявате радиуса на виража). Така обаче когато следващия път трябва да тръгнете нагоре няма да имате достаъчно скорост.

Предполагам ще смесите това и с вашия собствен опит. Повечето от тези боеве на виражи завършват на 50м от земята, и това е точно заради тази Вълнообразна техника която се използва неправилно, и всички продължават да се въртят надолу докато някой не се разбие.

Затова това е трудна техника за овладяване, особено ако пускате клапи, когато пикирате надолу и ги прибирате, когато се изкачвате нагоре. Но е много добра техника за Яковете. Тази техника позволява да използвате клапите по безопасно и дори да получите превъзкодство над противника и без да ги използвате. Ако овладеете тази техника, бъдете сигурни, че това е печелившата техника. Вие ще скосявате виража всеки път когато отивате нагоре и всеки път когато слизате надолу. Така, че може да скосите виража повече от вашия опонент който използва техниката с клапите.

Вълните в началото трябва да са малки, за да можете да подържате скорост 300км/ч.

Погледнете тази снимка долу на която е показана Вълнообразната техника. Белите стрелки показват пускането и прибирането на клапите. А червените стрелки показват каде скосявате виража повече от конвенционалната техника.

Предполагам, че ще ви е доста трудно да подържате скорост не по-малка от 300км/ч - запомнете това е истинския ключ за да свиете виража си повече от този на противника.

Когато тренирате новите си умения с Ла-5 и Яковете, запомнете, че подържането на скорост 300км/ч ще ви гарентира доста възможности за избор. Затова запомнете винаги следете вашата скорост.

Сега отивайте да тренирате много. Тренирайте първа офлайн. Добрия опонент офлайн са 4хЯк-3 на ниво Ас. Ако успеете да ги победите всичките и да оцелеете - ще се чувствате доста комфортно онлайн.

Improve your IL2 flying skill at IL2Flying.Com!
Special THANKS for Mad Piglet
Content provided by IL2Flying.Com

 
News
Rules
Members
School
Downloads
Links
Forum



Design by =BgAF=

All right Reserved
Copyright 2005/2006

Hosted by

BG Spotters

     

Специални благодарности от името на цялата ескадрила към Тошко Драгиев (German) за предоставените снимкови материали!!!
All right Reserved® Copyright 2005/2006© Best View Resolution 1024x768
Design by =BgAF=Adder