Свредел

Какво е това Свредел?
Свределът е движение на самолета по вертикалата посока земята. Описвайки нисходяща вертикална много стръмна спирала с радиус не по-голям от дължината на крилото, което обезателно е в зоната на надкритичните ъгли на атака.

Защо се случва?
Когато наклоним самолета на ляво. Лявото крило, което сочи земята започва да увеличава подемната си сила, а дясното крило което сочи небето започва да намаля подемната си сила. Самолета започва да се накланя надолу стремейки се да изравни подемните сили на двете крила, но в такъв случай самолета не попада в свредел. За да попадне в свредел е нужно голям ъгъл на атака. Ако докато притегляме лоста за управление намалим скороста. Така увеличаваме ъгъла на атака, а когато той достигне близък до критичния накланяме самолета на ляво. Лявото крило сочещо земята за миг ряско повишава подемната си сила за сметка на дясното и въвлича самолета в свредел, като подемната сила започва да намалява. Ъгълът на атака на лявото крило влиза в задкритичната зона, а ъгълът на атака на дясното крило е малко по-малък от този на лявото. Това значи сигурен свредел (същото се получава и при наклон на дясно).

Условия за влизане в свредел:
Условието е само едно:
1. Големи и различни(м/у двете крила) ъгли на атака.
Различните ъгли на атака се получават тогава когато самолета се наклони на лява или дясно при голям ъгъл на атака. Ако не се наклони в някоя от посоките а ъгъла на атака продължи да ве увеличава, самолета няма да влезе в свредел само ще започне да парашутира и сам(или с помоща на пилота) ще възтанови ъгълът на атака.

Особени случаи
Когато самолета прави кос боен завой или стегнат вираж и скороста ми намалее до минимална и ъглът на атака достигне критичния. Тогава крилото сочешто небето намаля подемната си сила по-бързо от колкото крилото сочещо земята увеличава своята, което води до намаляване на скороста на горното крило, което от своя страна води до започване на свредел обратен на наклона или на гръбен свредел.
Голямата скорост не всякога е гаранция против свредела. Дори при голяма скорост ако издърпаме лоста с всичка сила ъгълът на атака пак може да достигне критичен и самолета да влезе в свредел.
При повечето самолети особено руските, които имат силен жироскопичен и реактивен момент на двигателя, самолета е склонен да влиза в свредел в посоката на въртене на момента.

Видове свредел
Има два основни вида Нормален и Гръбен. Нормалния се разделя на други два вида Стръмен - характерно за него са по-малките ъгли на атака, по-малка вертикална скорост, по-голяма хоризонтална скорост, по-голяма подемна сила.
Другия по вид е Плосък - характерно за него, е че е точна противоположност на стръмния свредел- по-големи ъгли на атака, по-голяма верикална скорост, ...
Гръбния свредел също се дели на Стръмен и Нормален. Но в Ил-2 Щурмовик Гръбен свредел е невъзможен или поне аз не съм виждал.

Методика за прекратяване на свредел
По време на свредел самолета почти не се подчинява на команди това се дължи на лошото обтичане на всички уреди за управление. Най-сигурния метод за излизане от свредел е: Насочвате вертикалния стабилизатор в посока обратна на въртенето, миг след това давате лоста надолу без да отпускате вертикалния стабилизатор, вкючвате форсажа(подавате максимална газ), докато самолета не влезе в пикиране. Използване на елероните е почти безсмислено защото те са не добре оптечени от въздушния поток. След прекратяване на свредела и влизане в пикиране, пилота трябва да изчака самолета да набере подходяща скорост и плавно да изтегли лоста до достигане на хоризонтален полет. Рязкото извеждане от пикиране може да доведе повторно влизане в свредел. Единственото, което е нужно за извеждането е достатъчен запас от височина, при липса на такъв самолета е невъзможно на бъде изведен от свредел.

Предпазване от свредел
За да предпази пилота машината си от свредел са нужни много тренировки дакато пилота не почне да осеща самолета. Необходимо е да знае кога може да дръпне по рязко и кога трябва по бавно да се придърпва. Следенето на ъгала на атака е много важно. При всяко доближавале на критичния ъгъл възниква голяма опасност от свредел. При самолетите от втората световна война липсва уред за отчитане на ъгъла на атака. В такъв случай самолета сам подсказва кога ъгълът е голям - Вибрациите, появяване на завихряния в края на крилата трябва да подсказват на пилота за големия ъгъл на атака.

 

Автор: =BgAF=Adder
Снимки и графики: =BgAF=Adder
Използвани материали: "Наръчник на ученика пилот"изд."М.и Ф." удобрено от ДОСО'60

 
News
Rules
Members
School
Downloads
Links
Forum



Design by =BgAF=

All right Reserved
Copyright 2005/2006

Hosted by

BG Spotters

     

Специални благодарности от името на цялата ескадрила към Тошко Драгиев (German) за предоставените снимкови материали!!!
All right Reserved® Copyright 2005/2006© Best View Resolution 1024x768
Design by =BgAF=Adder