
Преди да видим как най-добре да се свалят Фокерите, нека се обърнем към техническата част на това действие.
Отдолу под пода, където е кабината на пилота, се намират два бронирани резервоара по цялата щирина на тялото, започвайки от педалите и продължава 1,9 м. назад. Вместимоста на тези резервоари е 520 л. Зад пилота се намира таблото за управление на електрооборудването на самолета и ако то се повреди стралбата с оръжията става невъзможна.И още за бронирането:
Самолета FW 190 има следното разположение на броните: отпред пилота е защитен от двигателя и с челно стъкло, дебело 50 мм. и поставено под ъгъл 30 градуса. Носовия пръстен на капака на двигателя, закриващ масления радиатор, е от броня с дебелина 5 мм. Бронирането на облегалката на пилота е от 5 мм., а под височината на плещите е 8мм. Зад бронираната облегалка, на височината на раменете има бронирана плоча по цялата ширина на кабината с дебелина 5мм. За предпазване главата на пилота има установена 12мм. броня. Защита отстрани, отзад и отдолу броня няма.
След като сме въоръжени с тези знания, вече може по-лесно да сваляме фокери.
Както се вижда от скрийншота, при стрелба с МиГ-3У от позиция пет часа, практически от упор, лесно се убива пилота. Видими повреждания на самолета - няма, а и не е необходимо. Това ефикасно действие срещу FW 190, е доказвано многократно. На практика се оказва, че 5 мм. броня е дастатъчно ефективна и стрелбата през нея води само до хабене на боекомплекта (а и на нерви), затова попаденията трябва да минават между самата броня.
|
 |
С малко изпреварване, ако се стреля по капака на двигателя, от ляво или от дясно, там се появяват характерни повреди (на снимката не се виждат), без следи от пушек, но след това вече двигателя е без тяга и самолета пада.
На долната снимка, с червени правоъгълници са отбелязани обтекателите на въздухозаборника, който подава въздух за задните цилиндри. Точно по тях трябва да се стреля. Веднага ще кажа, че да се улучат си е трудна задача и ако с оръдието, това може и да стане, то с картечница за да има ефект, трябва да се улучи точно обтекателя. А той отзад е добре прикрит от крилото и практически е неуязвим.
Тогава?
На долната снимка е показан масления резервоар с червен квадрат. Това е другото слабо място на FW 190. Това място е сравнително слабо защитено с броня.
И накрая един цитат от книгат на Героя на
Съветския Съюз Василий Кубарев "Атакуват гвардейците"
"Извършвайки обичайната за деня бойна дейност, Зворийгин обърна внимание на пилотите за слабите места на новия вражески самолет. Това са - бензиновите резервоари, разположени в средната част на тялото и под седалката на пилота; масления резервоар, намиращ се в горната част на двигателя, който е покрит тънка броня; двигателя и кабината на пилота"
|