Въведение
Целта на статията е да даде допълнителна информация която ще ти помогне в разгорещения въздушен бой.
Въвеждане
Ето го и проблема. Ти и твоят приятел сте се захванали с онлайн игра … но не сте сигурни как ефективно да летите и комуникирате. Ти се справяш добре в бой 1 с/у 1, но когато се наложи да маневрираш в двойка или по голяма формация, ти се затрудняваш. Има доста въпроси на които трябва да си отговориш преди да почнеш следващата мисия… ето ги и тях:Първо, в каква формация трябва да летим? Има ли “универсална” формация или ще трябва да нагласяме формацията спрямо текущите задачи?Изборът на формация е лесен… но как да летим на симулатора така че да подържаме постояна позиция? Какви са ограниченията на симулацията с които ще трябва да се справяме.
Тази статия се пише за симулатори за ВСВ. Предложените дистанции за формации са съобразени с тази ера от авиацинното развитие.
Спазването на строя и стоенето на определена позиция в него е важно, но все пак се следи и за врагове. Какви съвети и техники има за подобряване на системата за ранно откриване?След като сте заели мястото си във формацията, как трабвя да са маневрира? Какви са техниките които водача трябва да използва за да улесни водения за спазване на строя?Спазването на строя е само част от битката. Трябва да се комуникира правилно. Какви са средствата и техниките за комуникиране?И накрая, какви са основните отбранителни и нападателни маневри които се използват при контакт с противника.? Да започваме по същество. Ще започнем с избора на формация която трябва да изберете. Но преди да продължа, искам да уточня нещо. Предложенията, техниките и термините са предназначени за фенове на авиосимулатори. Не всички предложения имат покритие с реалният свят. Ние не летим наистина, ние летим за забавление(бел.прев.-аз само превеждам), това е моето обръщение кам вас.
Видове формации (строеве)
Има два основни вида формации:ФРОНТ - воденият е на една линия с водача- крило до крило, на 3/9 часа.КЛИН (ПЕЛЕНГ) - воденият е зад и в страни от водача. Десен пеленг #2 е от дясно на #1, Ляв пеленг #2 е от ляво на водещият.При формация ФРОНТ, воденият лети на 3 или 9 часа спрямо водача. По време на полет воденият може да не се намира на линията 3/9 но трябва да се стреми да спазва формацията отклонения са позволени до 150 на пред и 200 на зад. Термените които използвам са воден-самолет #2, водещ- #1.

Другият вариант е водения да се намира по-назад от водача на някакъв ъгъл спрямо него. Тази формация се нарича КЛИН. Колко назад от водача? Между 30-60град., като 45град. е нормалното за този строй.

Като обобщение за тези две формаци може да се каже, че ФРОНТ е по-подходяща за ситуации с малко маневриране, и осигурява максимално време за наблюдение. КЛИНе по-маневрене формация, но страда от намалена видимост. Мислете за ФРОНТ като за формация за патрулиране (десант,разузнаване) с добри агресивни и отбранителни качества. КЛИН е формация за проникване и атака, оптимизирана за маневриране, където оглеждането е второстепенна задача. Формация КЛИН е тип “следвай ме” от гледна точка на водача. Той има свободата да маневрира, ваденият може да маневрира,следвайки водача без специални команди. Във формация ФРОНТ водача е натоварен повече и носи повече отговорност за водения. В тази формация водача предварително трябва да съобщава за маневрата, преди започване на изпълнението й….все пак ще обсъдим детайлно това по-късно. Формация КЛИН също така е по-удобна за полет на малка височина, докато ФРОНТ е подходящ за височинни полети.
Разстояния във формацията
Вече сме избрали формацията, следващия въпрос е на каква дистанция да летят двата самолета. Определянето на дистанцията е важен въпрос. Има два основни фактора които определят дистанцията: радиуса на завоя на дадена височина при определена скорост и зоната на поражение на неприятелското въоръжение, в нашият случай на оръдията. Да ги разгледаме по отделно.
Радиус на завоя
Радиусът на завоя е важен защото от него зависи колко бързо участникът ще се насочи към врагът който атакува друг участник. За целта на тази дискусия, приемам че отбраняващият се (водещият) завива спрямо поддържащият го член от двойката (воденият), и че атакуващият ще последва отбраняващият се (водещият). Воденият ще иска да завие и да застане на опашката на врага, маневра “сандвич”. За да проработи тази маневра ефективно трябва да са изпълнени две изисквания. Воденият трябва да е достатъчно близо до врага за да открие огън, и водещият трябва да насочи оръжието си за минимално време. ВСЯКА СЕКУНДА ПРОПИЛЯНА В ИЗЛИШНО МАНЕВРИРАНЕ И НАГЛАСЯНЕ ЩЕ ДОВЕДЕ ДО СВАЛЯНЕ НА ВОДЕЩИЯТ. Воденият ще трябва да завие на 900 преди да може да стреля по атакуващият. Ако предположим, че и двата самолета в двойката имат еднакви маневрени характеристики, то след края на завоя разстоянието между водения и водещия ще бъде преблизително колкото интервала между двамата преди маневрата.

Очакванията са атакуващият ще се намира някъде между водещият и воденият….но къде точно? Това е ключът към победата. Ако първоначалният интервал е твърде малък, воденият след края на маневрата, може да се окаже твърде близо до атакуващият за да може веднага да открие огън. При полетът във ФРОНТ с голям интервал, след завой на 90град. воденият излиза на прекалено голяма дистанция, за да направи ефективен “сандвич” на “бандита”.

Средният радиус на завой е около 500feet (150м). Това определя и минималния интервал във формация ФРОНТ, но това наистина е прекалено малко. По-добре е да се “отвори” малко формацията, за да е по-приспособена за маневра “сандвич”. Интервала между самолетите във формация ФРОНТ трябва да е максимум 2000feet (600м.), по този начин воденият след маневра “сандвич” ше излезе не 1000 +/- 500feet (300+/-150m.).
Максимален дистанция за стрелба
Какво влияние оказва обсега на оръжието върху дистанциите във формацията? Тук става дума за неприятелското оръжие, а не за нашето. Истинският въпрос не е обсега на оръжието, макар че трябва да се внимава с него. Става въпрос за зрителното поле в задна полусфера. В реалните самолети, пилота може съвсем удобно да се оглежда назад до 30град. от опашката на самолета, т.е. всеки пилот има зона в задна полусфера която невижда (~30град. в ляво/дясно). При симулаторите е същото.
Зрителното поле е разгледано подробно в статията BnZ, така че да направо към вапроса: как зрителното поле влияе на дистанцията и интервала на формацията и колко далеч може назад може да бъде забелязан атакуващ неприятел. Аз педпочитам врагът да бъде открит извън обсега на оръжията му. Ако предположим че обсегът на оръжията е 2000feet (650м.), то интервала във формациятя трябва да е около 1150feet (380м.), за да може “бандита” да бъде открит преди да може да използва оръжето си. Ако интервала в двойката е под 1000feet (330м.), то атакувашият ще стигне на 2000feet, преди да бъде забелязан.

Ако сега се върнем към примера за радиуса на завоя и използваме 1000feet(330м.) интервал, ще видим че след извършване на маневрата, водения има добри шансове да направи “сандвич” на атакуващия.Всичко написано до тук определя, че интервала между двата само трябва да е от 500-2000feet.!!Вертикална дистанция. Още една бележка- трябва ли водения да лети на различна височина от водещият? В реалността ДА. В симулираната среда, особено с нов сим пилот, аз мисля че нетрябва. Защо? Защото аз изкам да опростя използването на snap view за да гледам всички. Летейки на една височина, намаляш необходимия брой на snap view. По-опитните симпилоти да експериментират. Така дотук добре. Сега да се върнем на формация ФРОНТ и интервал 1000feet. и да кажем се поддържа строят в симулаторите.
Поддържане на строя в поле
Ще го кажа направо- летенето в тактическа формация при симулаторите е много по-трудно от колкото в реалният свят. Това е факт поради две причини: ограничено зрително поле на монитора и трудността да се определят точните разстояния.Недостига на широкоъгълно зрително поле и трудното определяне на промяната в разстоянията затруднява полета в двойка. Необходимостта от непрекъснато променяне на изгледа, означава че не гледаме водения значитлен период от време. Ограничената разделителна способност на нашите монитори затруднява откриването на промени в разстоянията повече от колкото промени в ъгловото положение. Дистанцията между двата самолета се промения повече преди да бъде забелязана, което е свързано с по-големи корекции с тягата на двигателя и по-голям полетен контрол. Тези корекции изискват повече внимание и прицизност, което води до повече време отделено за поддържане на строя.Как може да направим полета във формация по-лесен? Ето няколко предложения.
Нека първо разгледаме поддържането на формация ФРОНТ и интервал 1000feet(330м.). Проблема е двустранен- поддържене на интервала от 300м и летене на една линия с водещият. Първото се поддържа с постоянен курс(heading), а стоенето на 3/9часа от водещият – чрез скоростта. Водещият може да помогне на воденият за поддържането на строя като съобщава курса и скоростта която поддържа.

Някои хора може да имат проблем с определянето на разстоянията. Водещите могат да направят снимки и да инструктират водените предварително. Запомнете, че разстоянието може да не е точно 300м., но всеки трябва да прави разлика м/у 1000feet(300m), 500fet(150m.), и 2000feet(600m.


Както споменах порано, нека всички летят на една височина това олеснява snap views.И накрая, какво ако водещият се наклони( по-крен) при полета? Няма проблем стига да не променя курса си докато го прави. Ето едно упражнение. Направете тоно, като парирате с педал, след като хоризонтирате проверете курса и го въстановете, ако е необходимо. Скоростта може да е поднала с 1-2 км/ч, така че проверете и скоростомера.Толкова за определяне и поддържане на дистанцията и интервала в двойката. А сега .. какво да правим ако нарушим строя.
Корегиране на формацията
Връщането на позиция в двойката е отговорност и на водещият и на воденият. Понякога е лесно-водения увеличава малко оборотите и се връща на мястото си, друг път трябват повече усилия.Поддържането на правилна дистанция във формацията е важно. Отделете и максимално внимание и не допускайте небрежо отношение от никой. Да се отклониш от позицията си в групата не е кой знае какво, но да останеш - наистина е.
Правилният кнтрол на скоростта е особено важен за поддържане на формация ФРОНТ. Понякога водения не може да поддържа формацията, проблема може да е е водещия лети на максимални обороти. Предложение водещи не летете на 100% обороти, а примерно на 85-90%, това дава 10-15% с които воденият да поддъжа строя.

Има моменти когато водещият просто тябва да лети на 100%, и ако воденият изостане, какво да правим? Вмести да използваме тягата двигателя, ще използваме геометрията. Използват се така наречените фиксирани завой, вълни и скоби(shackles) .
Фиксиран завой
Фиксирания завои е бърз завой към/от водения. Големината на завоя зависи от това колко градуса е отклонението от линията 3/9 часа. Нека воденият е изостанал от водещият на 150 зад линията 3/9часа.
Ако водещият направи бърз завои към воденият на 150., тогавадвата самолета ще са на една линия. Воденият трябва да направи завоят по същото време и на същите градуси. Водещия започва маневрата с команда “еди кой си, check right 15”. Всички правят завоя заедно на 150, хоризонтират и проверяват курса и скоростта на новата позиция. Фиксираните завои са лесни за изпълнени и вършат работа при малки отклонения от позицията-(0-300)

Но какво ще стане ако водещият не иска да смения курса или грешката е повече от 300? Тогава се прави вълна или скоби(shackles).
Вълни и скоби(shackles)
Вълната се използва при избързване пред линията 3/9часа, прави се от водача или воденият. Вълната започва по команда на водещият, “еди кой си, Вълна”. Избързващият член на двойката поддържа правилен курс и скорост и изпълняваики S-образни виражи се връща на мястото си.
Вълната върши работа при отклонения м/у 30-450., чрез вълна може да се поправят също и грешки в дистанцията.

Скоби(shackles) е малко по-агресивна маневра и се използва когато грешката в позицията е повече от 450 или е много променен интервала в двойката. Маневрата започва с команда “еди кой си, shackle”. Членовете на двойката завиват рязко, с голям крен един към дръг за да пресекът траекториите си. Идеята е двамата да си разменят местата докато застанат отново един до друг с необходимия интервал. Използването на скоби е последна мярка за възстановяването на строя. Тя изисква много внимание и време, и е предпоставка за опасно сближение.
Вълната и скобите са средно агресивни маневри, правят се с голям крен и 3G претоварване за да бъдат ефективни.

И преди и сега немислимото се случва- изгубваш приятеля си от поглед. А сега какво??
Ето някои предложения.
Това е линк към втората страница на тази статия която все още не е преведена от английски
Това е линк към допълнително чертани графики за изчерпателност на този материал
|